305011-2016 - ResultatSverige-Norrköping: Modernisering av båtar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Varvsöversyn samt kranbyte på arbetsfartyget Baltica.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige.
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Svenska Sjöfartsverket (SjöV) ger Er tillfälle att lämna skriftligt anbud angående varvsöversyn på arbetsfartyget Baltica. Fartygets ungefärliga dimensioner är:
Löa: 57 m.
Bm: 12 m.
Dm: 5 m.
Max djupgående: 3,9 m.
Deplacement: 1 240 t.
Förutom varvsöversyn skall även fartygets akterliga kran demonteras och ersättas med en helt ny kran som tillhandahålls av SjöV.
Arbetets fullständiga omfattning framgår av bifogad teknisk kravspecifikation, se bilaga 2.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
50245000 Modernisering av båtar, 50244000 Renovering av skepp och båtar
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.