305012-2016 - ResultatSverige-Norrköping: Renovering av skepp och båtar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Ombyggnad av lotsbåt 753.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Norrköping.
Nuts-kodSE123 Östergötlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Lotsbåt Pilot 753SE är byggd år 1979 och behöver p.g.a. slitage och ålder livstids förlängas genom en omfattande ombyggnation. Båten ska genom ombyggnationen moderniseras och det nya utförandet ska ge båten en bra förarmiljö med en öppen planlösning och ett maskineri som uppfyller dagens miljökrav.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
50244000 Renovering av skepp och båtar, 50241000 Reparation och underhåll av skepp, 50245000 Modernisering av båtar
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.