305020-2016 - ResultatSverige-Norrköping: Reparation av fartyg
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Modernisering av framdrivningssystem på 2 st. isbrytare.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige.
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Svenska Sjöfartsverket (SjöV) ger Er tillfälle att lämna anbud angående modernisering av isbrytarna Atle och Frejs framdrivningssystem.
Arbetena kommer att omfatta system för reglering och skydd av framdrivningsgeneratorer och propellermotorer samt system för kommunikation mellan bryggan och systemet.
Den fullständiga omfattningen av arbetet framgår av bilaga 2.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
50241100 Reparation av fartyg, 42111000 Motorer, 50240000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende sjöfart och annan utrustning, 51140000 Installation av motorer, 51145000 Installation av båtmotorer
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.