305021-2016 - ResultatSverige-Norrköping: Installation av båtmotorer
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Motorbyte tjänstefartyg Polstjärnan.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Norrköping.
Nuts-kod SE123 Östergötlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Sjöfartsverket (SjöV) ger Er härmed tillfälle att lämna skriftligt anbud avseende motorbyte (2 st. huvudmotorer) för tjänstefartyget M/S Polstjärnan.
Fartyget har stationeringsort Åmål, Vänern, varifrån transportkostnader, till och från varvet, av fartyget kommer att beräknas.
Fartyget är disponibelt för arbeten fr.o.m. vecka 41–t.o.m. vecka 43, 2013.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
51145000 Installation av båtmotorer, 51140000 Installation av motorer
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.