305024-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Svedala: Frukt, grönsaker och liknande produkter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel Varugrupp "Frukt och grönt"
Referensnummer: UH-2018-72
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att säkerställa Kommunernas behov av färsk frukt och grönsaker. Kommunernas tillagningskök har en ambition att öka andelen grönsaker i de måltider som serveras och samtidigt ha en hög kvalitet i de produkter som köps in. Kommunen ska öka den ekologiska andelen av livsmedelsinköpen där inköpen av färsk frukt och grönsaker kan bidra till en stor del av den ökningen.
I kommunerna finns ca 80 enheter som beställer frukt och grönt, där ungefär 80 % av verksamheterna består av förskolor och skolor. Resterande består till största delen av vård och omsorgsboenden. Då Kommunerna växer kommer antalet enheter att utökas under avtalsperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen