305044-2016 - ResultatSverige-Gävle: Datorer och datamateriel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetsplats som funktion.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige.
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Lantmäteriet har idag all hantering av klienthårdvara sourcad av extern part och avser fortsätta med den strategin. Då dagens leveransavtal är på väg att gå ut söker vi nu en leverantör som ska ha ett helhetsåtagande i form av:
— leverans på plats av grundinstallerad hårdvara(datorer, skärmar m.m.),
— Återtagande och skrotning av klientutrustning,
— Service och support på utrustning- option på imagehantering och paketering.
Vald Leverantör ska tillhandahålla en effektiv och professionell tjänst och kunna bidra till att tjänsten, i ett nära samarbete med Lantmäteriet, optimeras alltefter de krav på utveckling och förändring som Lantmäteriet ställs inför.
Lantmäteriet avser att efter upphandling av tjänsten Arbetsplats som funktion teckna ramavtal för avrop av arbetsplatser för hela Lantmäteriet.I ramavtalet fastställs samtliga villkor för avrop som görs under en viss period utom mängd som kan variera över tiden. Avtal kommer att tecknas med en leverantör för en tid av 4 år och med möjlighet till 1 års förlängning.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
30200000 Datorer och datamateriel, 30213000 Persondatorer, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 30231000 Datorskärmar och manöverenheter, 50320000 Reparation och underhåll av persondatorer, 51600000 Installation av datorer och kontorsutrustning, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.