305046-2016 - ResultatSverige-Karlstad: Tjänster i naturreservat
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Skötsel av naturreservat m.m. i norra Vänerområdet.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Karlstad.
Översiktskarta delområden, se pkt 1.4 i förfrågningsunderlaget. Reservaten finns i Kristinehamn, Karlstad, Grums och Säffle.
Nuts-kodSE311 Värmlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Upphandlingen gäller skötsel av naturreservat m.m. och är fördelat på 2 delområden i norra Vänerområdet. Anbudslämnare kan lämna anbud för ett eller båda delområdena. Momenten som ska utföras i respektive område är indelade i basskötsel – som utgörs av fasta, löpande moment som ser likadana ut för varje år och tilläggsuppdrag – där uppdragen kommer att se olika ut mellan åren.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
92533000 Tjänster i naturreservat, 77231000 Skogsskötsel, 77314000 Markskötsel
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.