Officiellt namn: Varbergs kommun Postadress: Östra Långgatan 27 Ort: Varberg Postnummer: SE-432 80 Land: Sverige Att: Robert Andersson E-post:Robert.andersson1@varberg.se
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Konsulttjänster inom detaljplanering enligt PBL.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Varberg.
Nuts-kodSE231 Hallands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Upphandlingen omfattar konsulttjänster inom detaljplanering enligt PBL, för förstudie/programarbete samt utredning. I uppdraget ligger att leverantören skall samverka med andra specialistkonsulter som beställaren anlitar för uppdraget/projektet. Viss arbetstid kan komma att ske/utföras på plats i beställarens lokaler.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71410000 Stadsplanering, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71200000 Arkitekttjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.