Cor-Knot är en samling produkter som möjliggör minimal-invasiv kirurgi på hjärtat. Cor-Knot är unikt och det finns inga alternativ till Cor-Knot på marknaden inom minimalinvasiv kirurgi, själva låsmekanismen men även handtag är patenterade.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33100000 Medicinsk utrustning, 33182300 Utrustning för hjärtkirurgi
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Genom att använda sig av minimal-invasiva operationsmetoder minimerar man behovet av stora ärr etc. då man kan komma in i kroppen på ett skonsammare sätt. Detta ger i sin tur en mindre negativ påverkan på patienten och ett kortare rehabiliteringsförlopp, kortare tid på IVA etc.