305224-2018 - ResultatSverige-Göteborg: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel Grossist Göteborgs Stad
Referensnummer: 101/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Livsmedel för verksamheter inom Göteborgs Stad.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03221000 Grönsaker, 03221100 Rotfrukter och rotknölar, 03222000 Frukt och nötter, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15110000 Kött, 15112000 Fjäderfä, 15130000 Köttvaror, 15220000 Fryst fisk, fiskfiléer och övrig fisk, 15320000 Frukt- och grönsaksjuicer, 15411100 Vegetabiliska oljor, 15500000 Mejeriprodukter, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter, 15610000 Sädesprodukter, 15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor, 15830000 Socker och liknande produkter, 15850000 Pastaprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen