305251-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Företagsadministration
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Oberoende observatörer i samband med nummerspels- och fördelningsdragningar
Referensnummer: 2023-01488
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79996000 Företagsadministration
II.1.4.
Kort beskrivning
Idag utövar Spelinspektionen tillsyn över lotteridragningar med personal i form av oberoende observatörer som närvarar vid lotteridragningarna. Från och med 1 januari 2024 upphör Spelinspektionen att ombesörja detta uppdrag. För att uppfylla krav från Spelinspektionen, liksom standarder och licenskrav samt för att upprätthålla allmänhetens förtroende, är Svenska Spel i behov av att anlita observatörer från en oberoende tredje part, varför denna upphandling nu genomförs.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
75242000 Allmän lag och ordning, 79131000 Dokumentationstjänster, 79417000 Konsulttjänster för säkerhet, 79714000 Övervakningstjänster, 79996000 Företagsadministration
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Idag utövar Spelinspektionen tillsyn över lotteridragningar med personal i form av oberoende observatörer som närvarar vid lotteridragningarna. Från och med 1 januari 2024 upphör Spelinspektionen att ombesörja detta uppdrag. För att uppfylla krav från Spelinspektionen, liksom standarder och licenskrav samt för att upprätthålla allmänhetens förtroende, är Svenska Spel i behov av att anlita observatörer från en annan leverantör, varför denna upphandling nu genomförs.
Observatör ska närvara vid lotteridragningen och vara yttersta garant och kvalitetskontrollant att dragningen sker på ett korrekt sätt. Uppdraget, nummerspelsdragningar samt Triss fördelningsdragningar sammantaget, kommer att utföras alla dagar i veckan, året om.
En Observatör har till uppgift att närvara vid dragningar och övervaka att dragningarna sker i enlighet med licenshavarens dokumenterade rutiner. Observatören ska ha en självständig och opartisk ställning i förhållande till licenshavaren. För att en Observatör ska anses vara oberoende bör Observatören ha självstyre och frihet från intressekonflikt och otillbörlig påverkan. En Observatör ska inte ha ett anställningsförhållande hos licenshavaren.
I dag är åtta personer förordnade till kontrollanter. De har olika heltidsjobb (vanligtvis hos andra statliga myndigheter) och utför övervakningen efter förordnande från Spelinspektionen som en bisyssla.
Avtalet kommer att organisatoriskt tillhöra affärsområde Tur inom Svenska Spel, men förvaltningen av avtalet kommer att tillhöra Koncernsäkerhet, inom vilket funktionen Spelsäkerhet är organiserad.
Exempel på Leverantörer som eventuellt kan tillhandahålla efterfrågade tjänster utifrån erfarenhet och kapacitet är leverantörer från branscher såsom säkerhet, revision, bemanning, notarius publicus-tjänster, kontrolltjänster, mystery shopping m.fl.
Se Förfrågningsunderlaget för ytterligare beskrivning av behov, kvalificering och utvärdering.