305308-2016 - ResultatSverige-Norrköping: Tjänster avseende miljökonsekvensbedömning (MKB) för bygg- och anläggningsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Miljökonsekvensbeskrivning – Landsort.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Östra Mellansverige.
Nuts-kodSE12 Östra Mellansverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Konsultuppdraget handlar om att identifiera, driva och samordna processen för framtagande av miljökonsekvensbeskrivning (MKB) farled Landsort in till Södertälje hamn.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71313440 Tjänster avseende miljökonsekvensbedömning (MKB) för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.