305319-2016 - ResultatSverige-Ängelholm: Teknisk besiktning och provning
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Tekniska konsulter – Anslutningskontroller av avlopp, VA.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Ängelholm.
Nuts-kodSE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Upphandlingen omfattar Ängelholm och Örkelljunga kommuns behov av konsulttjänster inom området anslutningskontroller av avlopp. Uppdragen avser i huvudsak anslutningskontroll av avloppsvatten genom ytinventering. Anslutningskontroller medelst färgning och rökning samt dokumentation av uppdragsresultatet. Även slutrapport med slutsatser och åtgärdsförslag inklusive kostnadsanalys samt redovisning till aktuell VA-databas ingår i uppdragen.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71630000 Teknisk besiktning och provning, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71631000 Teknisk besiktning, 71631300 Teknisk byggnadsinspektion
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.