305322-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet – Ramavtal för kompetensförsörjning - experter, konsulter inom sakverksamhet, övriga tjänster och IT-tjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal för kompetensförsörjning - experter, konsulter inom sakverksamhet, övriga tjänster och IT-tjänster
BeskrivningRamavtalet innebär att Socialstyrelsen avropar konsulter enligt villkoren i ramavtalet, avsnitt 6. Uppdraget omfattar konsulter som arbetar i Socialstyrelsens lokaler såväl som konsulter som arbetar i egna lokaler. Socialstyrelsen avgör vid varje avrop vilken typ av konsult som är aktuell för uppdraget. Upphandlingen består av kompetensområden fördelat på fyra ramavtalsområden.
Intern identifierare2.7-82924/2024
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
Ytterligare klassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelRamavtal för kompetensförsörjning
BeskrivningRamavtalet innebär att Socialstyrelsen avropar konsulter enligt villkoren i ramavtalet, avsnitt 6. Uppdraget omfattar konsulter som arbetar i Socialstyrelsens lokaler såväl som konsulter som arbetar i egna lokaler. Socialstyrelsen avgör vid varje avrop vilken typ av konsult som är aktuell för uppdraget. Upphandlingen består av kompetensområden fördelat på fyra (4) ramavtalsområden.
Intern identifierare1684941
Ytterligare klassificering (cpv): 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelRamavtalsområde 1
BeskrivningRamavtalsområde 1 - Experter
Intern identifierare1701908
Ytterligare klassificering (cpv): 73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelRamavtalsområde 2
BeskrivningKonsulter för sakverksamhet
Intern identifierare1701913
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelRamavtalsområde 3
BeskrivningKontors- och fastighetstjänster samt övriga konsulter
Intern identifierare1701916
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelRamavtalsområde 4
BeskrivningIT-tjänster
Intern identifierare1701926
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd