30533-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Skärhamn: Motorer
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Motorbyte M/S Tjörn
Referensnummer: Ref. nr 2020-145
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42111000 Motorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser motorbyte på M/S Tjörn.
Tjörns kommun genomför upphandling avseende motorbyte på färjan M/S Tjörn och inbjuder anbudsgivare, nedan benämnt leverantör, att lämna anbud.
Syftet med denna upphandling är att ersätta färjans befintliga huvudmotorer, två (2) stycken med nya huvudmotorer enligt teknisk specifikation.
Leverantören ska byta ut huvudmotorerna i enlighet med detta upphandlingsdokument. Leverantören ansvarar för helheten att leverera fullt driftfärdigt fartyg, som uppfyller alla certifikats- och dokumentationskrav.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50240000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende sjöfart och annan utrustning, 50241000 Reparation och underhåll av skepp, 51145000 Installation av båtmotorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen