Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
GC-bro över Frykensundet
Referensnummer: UPH2020/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar nybyggnad av gång- och cykelbro över Frykensundet vid Torvnäs med anslutande bankar mellan korsningen Strandvägen/Älvgatan och Nordenssonvägen i Sunne.
Idag är det parkmark på västra sidan och på den östra sidan är det ängsmark.
Sträckan mellan Strandvägen/Älvgatan och Nordenssonvägen är 240 m varav bron kommer att vara c:a 95 m lång och utföras som en samverkansbro i tre spann. Bron kommer att ha en bredd på c:a 4 m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 13 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45000000 Anläggningsarbete, 45221000 Bygg- och anläggningsarbeten: broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen