2. Förfarande
Förfarande
Titel: Insatser vid utbrott av afrikansk svinpest i Sverige
Beskrivning: Jordbruksverket bjuder in till upphandling av insatser vid utbrott av afrikansk svinpest (ASP) hos tamgris eller vildsvin. Insatserna ska ske när behov uppstår av förstärkningsresurser med särskild kompetens om lokala förhållanden, vildsvinens biologi samt jakt av vildsvin eftersom smittskyddsavlivningen av vildsvin kommer att ske med jaktliknande metoder. Uppgifterna rör främst fältarbete och viss administration på Jordbruksverkets operativa ledningscentraler som upprättas vid sådana utbrott. Upphandlingen omfattar upphandling av personal som ska utföra vissa tjänster som bl.a. rör information, kommunikation, administration och smittskyddsavlivning med jaktliknande metoder i enlighet med 8 § epizootilagen (1999:657), kallat avlivning, under ledning av Jordbruksverkets stabs- operativgrupps- och/eller insatschef.
Intern identifierare: 6.3.11-19233/2023
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 98000000 Andra samhälleliga och personliga tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000