305463-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnad inom fastigheten Malmö - Si-lon 1. Vård och omsorgsboende ”Havsbris”, butik samt bostadslägenheter
Referensnummer: 200629
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Kontraktsarbetena avser planering, projektering och uppförande av en byggnad innehållande vård- och omsorgsboende, bostadslägenheter samt matvarubutik i markplan inom fastigheten Malmö Silon 1. Fastigheten ägs av Lanthem Tygelsjö AB. Vård- och omsorgsboendet skall efter färdigställande hyras av Malmö stad genom dess hälsa-, vård- och omsorgsnämnd.
Entreprenadform:TE
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211341 Byggnation av lägenheter, 45213112 Byggnation av butiker, 45215213 Byggnation av vårdhem, 45231110 Rörläggningsarbete, 45232300 Uppförande och tillhörande arbeten för telefon- och kommunikationsledningar, 45236000 Markanläggning, 45261215 Läggning av solcellsplattor, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45313100 Hissinstallationer, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45316100 Installation av utomhusbelysning, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen