305589-2019 - ÄndringSverige-Stockholm: Programvara och informationssystem
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Testbrowserlabb
Referensnummer: 003373-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Anskaffningen avser ett testbrowserlabb flyttbart skåp med plats för 48 mobila enheter med tillhörande användargränssnitt (GUI) för bokning och administration av mobila enheter.
Upphandlingen avser test av fysiska mobila enheter, inte testlabb som simulerar eller emulerar mobila enheter.
De mobila enheterna ska kunna fjärråtkommas inom myndigheten.
Upphandlingen omfattar mjukara för bokning, uppdateringar, tester, övervakning och testautomatisering av följande omfattning:
Mjukvara för ett testbrowserlabb.
Minst 200 klienter för fjärråtkomst och minst 16 samtidiga användare i testlabbet
Administrtörsrätt för minst 4 licenser.
Verktyg för individuell bokning för enheterna i testlabbet
Mjukvara för att hantera 32 bokningsbara enheter för tester i testlabbet
Testautomatisering