Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TI 2021-1162 Bakgrundskontroller Södertälje kommun och Telgekoncernen
Referensnummer: 21/107
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79635000 Bedömningstjänster vid rekrytering
II.1.4.
Kort beskrivning
Tjänsten som efterfrågas är dels utvidgade bakgrundskontroller inför anställning, dels regelbundna kontroller under pågående anställning. Södertälje kommun vill stärka skyddet mot nära koppling till grov brottslighet i den egna organisationen i kommunkoncernens förvaltning och bolag och därmed skydda tredje man.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79630000 Personaladministrativa tjänster utom arbetsförmedling och personaluthyrning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen