305643-2020 - PlaneringSverige-Göteborg: Tryckluft
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utrustning för tung fordonsverkstad
Referensnummer: 0166/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24113200 Tryckluft
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta är en förhandsannons om att Renovakoncernen avser att upphandla utrustning för tung fordonsverkstad som består av olika delområden där man som anbudsgivare kan välja vilket anbudsområde som man vill lämna anbud på.
Delområde lackeringsanläggning
Lackeringsbox för containers (ej klart om den ska platsbyggas eller färdig leverans)
Teknisk utrustning för våtlackering lösningsbaserad / vattenbaserad samt framöver 2K.
Torkhall för lackerade container
Teknisk utrustning för torkhall
Service & underhållskontrakt
Delområde Blästeranläggning
Blästerhall
Teknisk utrustning för blästring
Option: Blästersand
Delområde Fast fordonsverkstadsutrustning
Service- / Oljegropar
Servicetorn inklusive avgasutsug och oljebar
Oljedistribution
Glykoldistribution
Spolarvätskedistribution
Fettdistribution
Luftdistribution
Retursystem för spillolja och glykol
Utrustning för cisternförvaring
Utrustning för fatförvaring
Option: väggmonterade avgasutsug, väggmonterade svetsutsug
Delområde Telfer / Travers
2 st Telfer för blästerhall
1 st Telfer för målerihall
1 Travers för fordonsverkstad
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 17 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24113200 Tryckluft, 42113150 Smörjoljesystem, 42122170 Smörjoljepumpar, 42414200 Traverskranar, 43800000 Verkstadsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen