305655-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dialysmaskiner
Referensnummer: UPPH2020-00198
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Avser köp av fyra (4) st. Akutdialysmaskiner, som ska användas på Thoraxintensiven, Akademiska sjukhuset.
Årligen utförs cirka 50 behandlingar på avdelningen vilket motsvarar cirka 5 000 behandlingstimmar, med en avflödesdos på 25 ml/kg/h. Utrustningen ska användas för behandling av akut njursvikt. Upphandlingen omfattar även förbrukningsmaterial, installation av utrustningen, utbildning av användare samt förslag till servicekontrakt efter utrustningens garantitid.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33181000 Dialysapparater
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen