305667-2019 - PlaneringSverige-Uppsala: Arkitekttjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inbjudan till Arkitekttävling - Nya Fyrishov Uppsala
Referensnummer: NF004-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Fyrishov AB, i samarbete med Sveriges Arkitekter och Uppsala kommuns Stadsbyggnadsförvaltning, anordnar en inbjuden projekttävling om gestaltning av ”Nya Fyrishov” i Uppsala.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader, 71230000 Organisering av arkitektonisk formgivningstävling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen