305679-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Skrivbyråtjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skribenter och redaktörer
Referensnummer: 2-814/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92312211 Skrivbyråtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
KI har behov av att anlita skribenter och redaktörer för olika typer av skrivuppdrag. Texterna kan komma att publiceras både på KI:s webbplatser, i nyhetsbrev, sociala medier och trycksaker. Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal för att kunna avropa skribent/redaktör vid behov.
Upphandlingen är indelad i fem (5) avtalsområden, vilka kommer att utvärderas var och ett för sig. Avtalsområdena är:
Skribenter Populärvetenskapliga nyhetstexter medicin/hälsa
Skribenter Populärvetenskapliga fördjupningsartiklar medicin/hälsa
Skribenter Organisationsnyheter
Skribenter Tal och debatt
Redaktörer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
92312210 Författartjänster, 92312213 Teknisk textproduktion
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen