Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal El och telesystem, avropsvärde 0-10 miljoner
Referensnummer: UPPH2022-00090
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Uppsala genomför en ny upphandling av El och telesystem efter att den förra avbrutits.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 71315000 Byggnadsteknik, 72224000 Konsulttjänster för projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen