305707-2026 - Planering
Sverige – Förbrukningsartiklar för njurdialys – Inbjudan till hearing avseende Peritonealdialys förbrukning
Förhandsmeddelande som endast används i informationssyfte
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelInbjudan till hearing avseende Peritonealdialys förbrukning
BeskrivningVästra Götalandsregionen (VGR) planerar för en eventuell kommande upphandling av Peritonealdialys förbrukning, omfattande artiklar för PD-behandling i hemmet (exklusive APD-maskin) inklusive sampackning av förbrukningsmaterial och läkemedel samt leverans hem till patient. Syftet med hearingen är att VGR ska få information om marknaden och leverantörer inom tjänsteområdet.
Intern identifierareRS 2026-02853
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33181520 Förbrukningsartiklar för njurdialys
Ytterligare klassificering (cpv): 33141324 Dialysnålar, 33181200 Dialysfilter, 33181500 Förbrukningsartiklar för vård av njursjuka, 33692800 Dialyslösningar, 85141211 Dialys i hemmet