305761-2016 - ResultatSverige-Sundsvall: Motorfordon för särskilda syften
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Plog-, sop-blåsmaskin.
Referensnummer: UH-2016-230
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144000 Motorfordon för särskilda syften
II.1.4.
Kort beskrivning
Sundsvalls kommun upphandlar en plog-, sop-blåsmaskin till Sundsvall Timrå Airport. Därmed avses en självgående maskin som huvudsakligen består av en för ändamålet anpassad framdel (trailerdragare med automatlåda), plogutrustning och en sopblåsdel utrustad med vals, fläkt och blåsrör. Sopblåsdelen ska vara förbunden med dragaren med vändskiva och kunna kopplas loss och ställas av. Maskinen ska användas vintertid för röjning av snö och slask på rull- och taxibanor, ramper samt andra ytor där det är effektivt att använda denna maskintyp. Under resterande delar av året ska maskinen kunna användas för renblåsning av ytor från sand, grus och andra främmande föremål samt borttagning av gummiavlagring på rullbanor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen