305795-2016 - PlaneringSverige-Umeå: Städning och renhållning
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städ Vindeln.
Referensnummer: 16107
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Städ- och tvätttjänster samt enklare vaktmästeritjänster på Solhaga, Almagården och Älvbacken i Vindeln.
Vindelns kommun har ett ansvar för en meningsfull sysselsättning för personer som har svårt att hävda sig på arbetsmarknaden. Om människor från dessa grupper i högre grad får möjlighet i arbetslivet, finns stora ekonomiska vinster för kommunen och stora mänskliga vinster för individerna att uppnå. För att främja anställandet av personer med svårigheter på arbetsmarknaden ska minst 50 % av den personal som arbetar med uppdraget ha funktionsnedsättningar med en dokumenterad funktionskod som är fastställd av Arbetsförmedlingen.
Arbetet sker måndag–fredag på dagtid.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 14 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen