Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projekteringsledare till Stockholms stads trafikkontor - Norra Danviksbron & Kungsgatan
Referensnummer: T2019-02107
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71540000 Byggteknisk ledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms stads trafikkontor erbjuder härmed intresserade leverantörer att inkomma med anbud för konsluttjänster avseende projekteringsledning. Tjänsten är avsedd till två projekt av större dignitet: Renovering av Norra Danviksbron och Konstruktionsförstärkning av Kungsgatan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 71311220 Vägingenjörstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen