Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Statligt Bolag
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lön och personalsystem
Referensnummer: SR2204
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72268000 Tillhandahållande av programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Sveriges Radio söker en anbudsgivare med erfarenhet av att tillhandahålla:
Ett system som uppfyller i Sverige lagenliga krav och som har stöd för lönehantering och HR-administrativa rutiner.
Förebyggande och felavhjälpande underhåll för levererade system.
Ett system som regelbundet hålls uppdaterat för att bibehålla säkerhet och funktion.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48219300 Programvara för administration, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal, 48812000 Ekonomiska informationssystem, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen