305838-2022 - ResultatSverige-Örebro: Miljötjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utredningar och maskinledning gällande återvätning av skogslandskap och slättlandskap
Referensnummer: 8062-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90700000 Miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Utredningar gällande återvätning av skogslandskap och slättlandskap i eller i anslutning till skyddade områden i Örebro län. Uppdraget gäller även maskinledning och huggning av grävmaskin i skogslandskapet.
Inledning
Länsstyrelsen i Örebro län (fortsättningsvis kallad "Beställaren") inbjuder till anbudsgivning avseende ramavtal på återkommande utredningar gällande återvätning av skogslandskap och slättlandskap och återskapande av våtmarker i Örebro län.
Upphandlingsdokumenten innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen.
Beskrivning och generella krav på tjänsten
Delområde 1 Utredning för återvätning i skogslandskapet
Delområde 4 Utredning återvätning i slättlandskapet
Delområde 2 Maskinledning för återvätning i skogslandskapet i länets norra kommuner
Delområde 3 Maskinledning för återvätning i skogslandskapet i länets södra kommuner
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77200000 Skogstjänster, 90700000 Miljötjänster, 90712000 Miljöplanering, 90712200 Strategisk planering för bevarande av skogsmiljön
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen