305861-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Söderhamn: Tryckta böcker, broschyrer och foldrar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationstjänster för Gävleborg (PR, strategisk kommunikation, event och mässa, fotografering, film, rörlig media m.m.)
Referensnummer: 7491
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22100000 Tryckta böcker, broschyrer och foldrar
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköp Gävleborg upphandlar Kommunikationstjänster för Gävleborg (PR, strategisk kommunikation, event och mässa, fotografering, film, rörlig media mm.) med hög kreativ kvalitet till kommuner och dess bolag i Gävleborg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 64 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22100000 Tryckta böcker, broschyrer och foldrar, 22400000 Frimärken, checkformulär, sedlar, aktiebrev, reklamtrycksaker, kataloger och manualer, 22460000 Reklamtrycksaker, varukataloger och manualer, 22462000 Reklammaterial, 32342400 Ljudanordningar, 32353000 Ljudinspelningar, 39294100 Informations- och marknadsföringsprodukter, 39522530 Tält, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79313000 Resultatuppföljning, 79340000 Reklam och marknadsföring, 79341000 Reklam, 79341100 Reklamrådgivning, 79341200 Managementtjänster avseende reklam, 79341400 Reklamkampanjer, 79341500 Flygreklam, 79342000 Marknadsföring, 79342100 Direktreklam, 79342200 Säljfrämjande åtgärder, 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring, 79416000 Public relations, 79822500 Grafisk formgivning, 79950000 Tjänster för organisering av utställningar, mässor och kongresser, 79952000 Evenemang, 79952100 Anordnande av kulturevenemang, 79956000 Anordnande av mässor och utställningar, 92100000 Film- och videotjänster, 92111000 Film- och videoproduktion, 92111100 Produktion av instruktionsfilm och videoband, 92111200 Produktion av reklam-, propaganda-, och informationsfilm samt videoproduktion, 92111210 Reklamfilmsproduktion, 92111220 Produktion av reklamvideor, 92111250 Produktion av informationsfilm, 92112000 Tjänster i samband med film- och videoproduktion, 92120000 Film- eller videodistribution, 92122000 Filmdistribution, 92312211 Skrivbyråtjänster, 92331100 Tjänster på mässor, 92370000 Ljudteknikertjänster, 92621000 PR-tjänster för sportevenemang, 92622000 Organisering av sportevenemang
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inköp Gävleborg upphandlar Kommunikationstjänster för Gävleborg (PR, strategisk kommunikation, event och mässa, fotografering, film, rörlig media m.m.) med hög kreativ kvalitet till kommuner och dess bolag i Gävleborg.