305871-2026 - Resultat
Sverige – Tandläkarvård och tillhörande tjänster – Tandtekniska tjänster 2025
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster - Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelTandtekniska tjänster 2025
BeskrivningUpphandlingen avser inköp av Tandtekniska tjänster, utförda av tandtekniskt laboratorium för att färdigställa en specialanpassad medicinteknisk produkt, till Folktandvården Skåne AB och Region Kalmar Läns verksamheter inom delområdena: 1. Protetik och bettfysiologisk behandlingsapparatur 2. Ortodonti 3. Apnéskenor. Upphandlingen kommer att ligga till grund för ramavtal med flera leverantörer.
Intern identifierare2025-FTV000034
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Förfarandets viktigaste känneteckenPris med särskild avropsförfarande.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 85130000 Tandläkarvård och tillhörande tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 85131100 Tandreglering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelDelområde 1-3 Kravspecifikation
BeskrivningUpphandlingen är indelad i 3 delområden gällande Protetik och bettfysiologisk behandlingsapparatur, Ortodonti, Apnéskenor.
Intern identifierare1699948-0
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelTandtekniska tjänster - Generell del
BeskrivningUpphandling med 3 delområden.
Intern identifierare1699952-1
Ytterligare om kontraktets artVaror
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelKontaktuppgiftbilaga, Region Kalmar Län
BeskrivningTandtekniska tjänster
Intern identifierare1829007-2