Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leverans av närvärme till Träkvistavallen
Referensnummer: KSUH20/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 09323000 Fjärrvärme
II.1.4.
Kort beskrivning
På Träkvistavallen pågår byggnation av det så kallade KOM-huset. KOM står för Kontor, Omklädning och Möten. KOM huset ska stå klart våren 2021 och ska ersätta byggnader som måste rivas för att bygga badhuset. KOM huset är på ca 1,600 kvm. Det planeras även att uppföras ett badhus, projektering pågår.
Badhuset och KOM-huset är två av de byggnader som önskas anslutas till närvärme. Dessutom finns fritidsgård och ett antal mindre byggnader. Totalt uppskattas värmebehovet till cirka 2 GWh.
Villkoren för värmeleveransen till kommunens objekt ska vara konkurrenskraftiga och stabila samt regleras i bifogat leveransavtal.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 09323000 Fjärrvärme, 09000000 Petroleumprodukter, bränsle, elektricitet och andra energikällor, 09300000 Elektricitet, värme, sol- och kärnenergi, 09320000 Ånga, varmvatten och tillhörande produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen