305998-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Tjänsteleverantör till Edshus AB
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelTjänsteleverantör till Edshus AB
BeskrivningEdshus AB har idag avtal med Zitius i ett öppet nät för distribution av Internet och IPTV tjänster till hushåll. Edshus har även ett Kabel-TV nät där Sappa är operatör för TV-tjänster. Båda dessa avtal löper ut den 2025-07-01 och skall ersättas med ett nytt avtal kring bredbands- och TV-tjänster. Denna upphandling avser upphandling av en Tjänsteleverantör i ett slutet nät för distribution av Internet och TV via Bredbandsnätet till Edshus hushåll samt tillhörande funktioner som vidare beskrivs i denna upphandling.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:99808:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72400000 Internettjänster, 72410000 Leverantörstjänster, 72411000 Internetleverantörer