See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Butiksavtal för oregelbundna inköp
Beskrivning: Skellefteå kommun ämnar teckna butiksavtal för oregelbundna inköp av livsmedel till sina verksamheter. Detta avtal ska ses som ett komplement till redan tecknade livmedelsavtal och avser oregelbundna inköp av mindre förpackningar, s.k. konsumentförpackningar. Detta kan exempelvis vara uteblivna leveranser av viktiga livsmedel och även akuta beställningar av kund. Avtalet ska också kunna använda vid exempelvis inköp och socialträning i pedagogiska syften. Skellefteå kommun är en stor kommun geografiskt sätt och det är därför viktigt att kommuns verksamheter kan sluta avtal med flera fysiska livsmedelsbutiker. Upphandlingen är uppdelad i två ett delområde: Delområde 1: Fysisk butik Delområde 2: Onlineköp via Punch-Out Leverantör behöver inte lämna anbud på bägge delområdena för att kvalificera sig. Delområdena utvärderas separat. Delområde: 1 Fysisk butik: Fysisk butik med sortiment för dagligt bruk med placering inom Skellefteå kommun. Skellefteå kommun har för avsikt att teckna avtal med alla leverantörer som uppfyller ställda krav för delområde 1. Delområde 2: Onlineköp via Punch-Out: Butik som tillhandahåller onlineköp via Punch Out. Efter genomförd beställning ska butiken erbjuda utkörning. Skellefteå kommun har för avsikt att teckna avtal med samtliga leverantörer som uppfyller ställda krav för delområde 2. Tidningar, tobak, medicin, spel och alkohol omfattas inte av detta avtal. OBS. Delområde 2 Onlineköp via Punch-Out utgår i upphandlingen (2024-05-03).
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Delområde 1: Fysisk butik
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:87914:Lot:1
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delområde 2: Onlineköp via Punch-out
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:87914:Lot:2