30607-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utrustning för klinisk träning i utbildning
Referensnummer: FS 2.1.2-2428-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå universitet inbjuder Ert företag att delta i ramavtalsupphandling av träningsutrustning för klinisk träning i utbildningar vid Umeå universitet.
Behovet avser inköp av attrapper, vårddockor, hjärtlungräddningsutrustning för träning av flertalet praktiska färdighet som ingår i utbildningar vid universitetet. Kravet på utrusningen är att den håller god kvalitet och standard samt att attrapperna är naturtrogna. Universitetet avser att anta samtliga anbudsgivaren som lämnar anbud, kvalificerar sig samt uppfyller ställda krav på produkter.
Avrop från ramavtal kommer ske genom särskilds fördelningsnyckel.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33100000 Medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen