306091-2021 - ÄndringSverige-Eskilstuna: Ultraljudsapparat
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ultraljudsapparat för blåsvolymmätning
Referensnummer: IN-IN21-0226
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33112200 Ultraljudsapparat
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen avser ramavtal av handhållna ultraljudsapparater för blåsvolymmätning i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Benämns vidare som avtal.
Upphandlingen omfattar: - Leverans av handhållna ultraljudsapparater för blåsvolymmätning- Option på tillhörande vagnar- Klinisk och teknisk dokumentation - Utbildning av klinisk och teknisk personal- Option på serviceavtal
Utrustningen ska vara avsedd för icke invasiv kontroll av blåsvolymen såväl fylld som tömd urinblåsa preoperativt, operativ samt postoperativt.
Utrustningen kommer att placeras inom öppenvården och slutenvården i Region Sörmland och Region Västmanland.