2. Förfarande
Förfarande
Titel: Slamhantering för Bromma och Henriksdals reningsverk
Beskrivning: Leverantören ansvarar för löpande hämta slam från beställarens kontrakterade reningsverk. Uppdraget handlar om avhämtning, transport och mellanlagring vid behov samt slutlig avsättning. Med slutligt avsättning/omhändertagande avses t.ex. spridning på åkermark (inklusive energigrödor), jordtillverkning, markåterställning, tät- eller täckskikt, förbränning eller framställning av produkter. Vid användning på åkermark ska reglerna i certifieringssystemet Revaq uppfyllas. Avtalsperioderna för Henriksdals avloppsreningsverk föreslås bli två om fyra månader samt två om två månader vart år. Avtalsperioderna för Brommas avloppsreningsverk föreslås bli två avtal om sex månader vart år.
Intern identifierare: 24SVOA1456
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90513900 Hantering av slam
Ytterligare klassificering (cpv): 90513700 Transport av slam, 90513800 Behandling av slam
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Leverantören ansvarar för löpande hämta slam från beställarens kontrakterade reningsverk. Uppdraget handlar om avhämtning, transport och mellanlagring vid behov samt slutlig avsättning. Med slutligt avsättning/omhändertagande avses t.ex. spridning på åkermark (inklusive energigrödor), jordtillverkning, markåterställning, tät- eller täckskikt, förbränning eller framställning av produkter. Vid användning på åkermark ska reglerna i certifieringssystemet Revaq uppfyllas.
Intern identifierare: Slamhantering för Bromma och Henriksdals reningsverk