306123-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Utbildningstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetsmarknadsutbildning Fiber- och Teletekniker
Referensnummer: Af-2022/0012 0096
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Arbetsmarknadsutbildning för personer inskrivna på Arbetsförmedlingen som ska leda till arbete som fibertekniker eller teletekniker. Utbildningen har olika inriktningar, Fiber och koppar eller Mast.
Utbildningen upphandlas för tre olika leveransområden: Stockholm, Göteborg och Malmö.
Kontraktsföremålet
Kontraktföremålet är en arbetsmarknadsutbildning till teletekniker, fibertekniker eller masttekniker.
Med arbetsmarknadsutbildning avses yrkesinriktad utbildning som syftar till att underlätta för den enskilde att få eller behålla ett arbete och som motverkar att brist på arbetskraft uppstår på arbetsmarknaden.
Denna upphandling avser att möta arbetsmarknadens behov inom installatörsbranschen. Efter avslutad utbildning ska deltagaren ha fått gedigna kunskaper och färdigheter som teletekniker eller fibertekniker. Deltagarna ska efter avslutad utbildning bli anställningsbara för en arbetsgivare inom det aktuella branschområdet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80530000 Yrkesutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Arbetsmarknadsutbildning för personer inskrivna på Arbetsförmedlingen som ska leda till arbete som fibertekniker eller teletekniker. Utbildningen har två olika inriktningar, Fiber & koppar eller Mast.
Utbildningen upphandlas för tre olika leveransområden: Stockholm, Göteborg och Skåne.