306245-2019 - ResultatSverige-Falun: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedelsförsörjning till primärvård, folktandvård och kommunala akutförråd
Referensnummer: LD18/03737
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Landstinget Dalarna bjuder in Leverantörer att lämna anbud på läkemedelsförsörjning till primärvård, folktandvård och kommunala akutförråd. Leveranserna ska ske till godsmottagning vid Falu lasarett och vid Mora lasarett.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen