306266-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Hotelltjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hotell Norrlandslän
Referensnummer: 2.1.2-1356-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55100000 Hotelltjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av hotellboende i norrlandslänen med standard över 2 stjärnor enligt Hotelstars Union. Samtliga anbud som uppfyller ställda krav kommer att antas.
Vid avrop/bokning ska myndigheten ha rätt att avropa/boka sitt boende enligt angivna fördelningsnycklar:
— Närhet till besöksobjektet dvs konferens, möteslokal med fler,
— Närhet till allmänna kommunikationsmedel och/eller transport och anslutning
— Pris
—Tillgång vid besöksdatumet
— Miljö och/eller tillgänglighetsskäl
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Västerbottens län
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55100000 Hotelltjänster, 55110000 Hotellinkvartering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Flera ramavtalsleverantörer
Norrbottens län
Del nr: 2
Västernorrlands län
Del nr: 3
Jämtlandslän
Del nr: 4
Gävleborgs län
Del nr: 5