306296-2020 - PlaneringSverige-Uppsala: Uthyrning av lastbilar med förare
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inhyrning av transportfordon inklusive förare
Referensnummer: KSN-2020-01922
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60181000 Uthyrning av lastbilar med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Inhyrning av transportfordon inkl förare
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34100000 Motorfordon, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 45510000 Uthyrning av kranar med maskinskötare, 60181000 Uthyrning av lastbilar med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen