2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kontrakt avseende renovering kaj etapp 3 Skeppsholmen
Beskrivning: Statens fastighetsverk upphandlar renovering av Skeppsholmskajen i Stockholm. Omfattningen är ca. 250 meter med option på ca. 60 meter. Kajernas uppbyggnad består idag av 13 olika konstruktionslösningar byggda vid olika tillfällen. Projektet som helhet syftar till att säkerställa: Stabiliteten på kajerna och markytorna innanför, säker förtöjning vid pollarna, att kajerna kan användas som promenadstråk för allmänheten samt lång livslängd och lägre underhållskostnad med bevarade historiska värden.
Intern identifierare: 1679/25
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45241100 Anläggningsarbeten för kajer
Ytterligare klassificering (cpv): 45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt, 45244200 Bryggor, 45262300 Betongarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 98360000 Marina tjänster, 98363000 Dyktjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000