306408-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Borås: Eldistribution
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elhandel
Referensnummer: 21/34
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
65310000 Eldistribution
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ansvar för att tillgodose RISE behov av elkraft. Tjänsten omfattar att:
— Köpa el genom fysisk elhandel med möjlighet till finansiell säkring
— Leverera el motsvarande RISE verkliga behov
— Bistå med relevant information och sköta portföljförvaltningen åt RISE
— Ta fram prissäkringsplan i samarbete med RISE - utifrån riktlinjer för elhandel
— Förvalta finansiella prissäkringar på el och elcertifikat
— Redovisa elförbrukning och statistik genom ett webbaserat portföljverktyg
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09310000 Elektricitet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen