30643-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Vägtrafikledningsutrustning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trafik- och avstängningsanordningar
Referensnummer: 21/01044
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34923000 Vägtrafikledningsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren har behov av utrustning/anordningar avsedda för trafikavstängningar. Främst handlar det om akut och planerat handhavande av hyrd utrustning liksom tillhandahållande av vissa övriga kringtjänster, exempelvis framtagande av TA-planer och tillståndsansökningar. Därtill kan det finnas ett visst behov av att separat hyra av utrustning/anordningar. Arbeten är mestadels förlagda till innerstadsmiljö där kommuner är väghållare men arbeten utförs även på Trafikverkets vägar, inkluderande motorvägar. Upphandlingen omfattar arbeten som ska genomföras inom Malmö, Lund, Burlöv, Lomma och Eslövs kommuners geografiska område. Under avtalstiden kan VA SYD komma att utökas med flera kommuner vilka kan komma att ingå i Leverantörens åtagande när befintliga avtal löper ut.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34928471 Skyltmaterial, 34970000 Trafikregleringssystem, 63712000 Kringtjänster för vägtransporter, 63712700 Trafikkontroll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beskrivning av uppdrag
Beställarens rörnätsavdelning ansvarar för drift och underhåll av VA-nätet i medlemskommunerna. Beställaren har behov av utrustning/anordningar avsedda för trafikavstängningar. Främst handlar det om akut och planerat handhavande av hyrd utrustning liksom tillhandahållande av vissa övriga kringtjänster, exempelvis framtagande av TA-planer och tillståndsansökningar. Därtill kan det finnas ett visst behov av att separat hyra av utrustning/anordningar. Arbeten är mestadels förlagda till innerstadsmiljö där kommuner är väghållare men arbeten utförs även på Trafikverkets vägar, inkluderande motorvägar. Upphandlingen omfattar arbeten som ska genomföras inom Malmö, Lund, Burlöv, Lomma och Eslövs kommuners geografiska område. Under avtalstiden kan VA SYD komma att utökas med flera kommuner vilka kan komma att ingå i Leverantörens åtagande när befintliga avtal löper ut.
Upphandlingen omfattar att Leverantören ska ta ett helhetsåtagande med funktionsansvar för beställda trafik- och avstängningsanordningar - från kontakt med myndigheter, projektering, upprättande och inlämnande av TA-planer till utsättning, drift och underhåll och avveckling av anordningarna. Leverantören ska även kunna tillhandahålla utmärkningsansvarig samt svara för löpande kontroll och justering av anordningen dygnet runt årets alla dagar. Beställaren ska även kunna hämta anordningar hos Leverantören för mindre arbeten och kompletteringar. Det kan dock bli aktuellt att beställaren upprättar egna TA-planer för enklare arbeten.