306499-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Städning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende städtjänster.
Referensnummer: FN 2017/00183-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar avtalsområde 1:1, 1:2, 1:8, 2:4 och 2:5 inom Västerås stad och omfattar: städning och periodiska insatser på förskolor, skolor, fritidsverksamhet samt kontor. Enheter/objekt framgår av bilaga ”Prisformulär”.
Uppdraget omfattar ca 96 000 m² fördelat enligt följande:
— skolor,
— fritidsverksamhet,
— förskolor,
— Stadshuset,
— Växhuset.
Upphandlingen omfattar även maskiner och utrustning och all övrig utrustning förenligt med uppdraget, enligt angivet i underlaget.
I uppdraget ingår hygienartiklar omfattande toapapper, plastmuggar, tvål, duschtvål och pappershanddukar samt till lunchrum/matrum/pentryn ingår även diskmedel, diskborste, wettexduk (disktrasa), handsprit vid utbrott av calici (vinterkräksjuka).
Mer uttömmande beskrivning av totalt innehåll i efterfrågad städtjänst i denna upphandling framgår av upphandlingsdokumenten och särskilt i dokumenten Kravspecifikation och Uppdragets omfattning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Ramavtal – Städtjänster
Del nr: FN 2017/00183-2.6.1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar avtalsområde 1:1, 1:2, 1:8, 2:4 och 2:5 inom Västerås stad och omfattar: städning och periodiska insatser på förskolor, skolor, fritidsverksamhet samt
Del nr: 2
Enligt upphandlingsdokumenten.