306532-2019 - ResultatSverige-Landskrona: Grafisk formgivning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Layouttjänster
Referensnummer: 2017/2480
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79822500 Grafisk formgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser layoutarbeten och originalframställning för Landskrona stad.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22100000 Tryckta böcker, broschyrer och foldrar, 22120000 Publikationer, 79800000 Tryckning och tillhörande tjänster, 92312211 Skrivbyråtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tjänsten som upphandlas innebär att de tre antagna leverantörer, utifrån stadens grafiska manual ska producera material för print, webb och Officepaketet. Tjänsten kan innebära allt från rådgivning vid produktion till att göra produktionen. Vi behöver leverantörer som kan ta fram flexibla lösningar för olika målgrupper, kanaler och tekniker, samtidigt som man följer stadens policys och riktlinjer.
Det är mycket viktigt att leverantören har beredskap för att även kunna samarbeta med andra leverantörer. Landskrona stad har även viss intern kapacitet för layout- och originalarbete. Föregående år var volymen 450 000 SEK. Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen. Staden lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden utan omfattningen kan komma att förändras under denna period. Avtalstiden är 2 år med möjlighet att förlänga 1 + 1 år. Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som staden inte rimligen kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad. Staden kan vara hänvisad till att använda sig av anvisade leverantörer vid större evenemang.