306650-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Huddinge: Byggnadsinstallationsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Energiutveckling - ramavtal 1
Referensnummer: HS/2022:163
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser att handla upp ett ramavtal med en samarbetspartner (en entreprenör) avseende energieffektiviseringsprojekt i samverkan för upp till 30 (10+20) fastigheter. Avtalet kan komma att innefatta följande 3 faser för respektive fastighet:
Fas 1: Inventering, energikartläggning och åtgärdsförslag
Fas 2: Projektering och genomförande av åtgärdsförslag
Fas 3: Ev. uppföljning av energi
Åtgärderna kan exempelvis avse förbättrade installationer och/eller klimatskal.
I detta första steg ansöker intresserade leverantörer om att i nästa steg bjudas in och få lämna anbud.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 71314200 Energiförvaltning, 71314300 Konsulttjänster för energibesparing
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen