306662-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Framtidens vårdinformationsstöd.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Örebro län.
Nuts-kod SE124 Örebro län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Deltagande myndigheter avser att upphandla och implementera en systemlösning med tillhörande driftstjänst inom ramen för framtidens vårdinformationsstöd.
Produkt/er som kommer att offereras i upphandlingens fas 2 ska vara avsedd för alla förekommande vårdformer och specialiteter inom Hälso- och sjukvården i Sverige.
Med drifttjänst avses infrastrukturdrift och applikationsdrift samt viss del av den IT-nära förvaltningen, hos leverantör eller genom dennes underleverantör/er.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 48000000 Programvara och informationssystem, 48180000 Medicinsk programvara, 48814000 Medicinska informationssystem, 72514000 Drift av dataanläggning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner